Батькам у випадку відключення світла

Дата: 31 жовтня 2022 о 16:29

Взято зі книги знаної психологині й письменниці Світлани Ройз «Ключі сили». Вона присвячена темі емоцій та їх усвідомленому проживанню дітьми. Як впоратися зі страхом темряви, що особливо актуально під час віялових відключень світла?

Якщо вимкнули світло:«Театр тіней», ловець снів, «очі темряви»

Страх темряви, важкість засинання, прокидання посеред ночі, – з такими проблемами діти часто приходять до батьків, коли вдома вже загасили світло перед сном. А зараз наші контакти з темрявою можуть почастішати через віялові відключення електроенергії в містах, що страждають через ворожі атаки. Світлана Ройз пропонує батькам пограти разом із дітьми в тіньовий театр та інші забавки, для яких знадобиться лише свічка, ліхтарик та ваша фантазія.

Малюємо того, хто ховається в темряві

«…Дядько Мімі попросив, щоб я наклеїв очка (такі, що використовують на заняття рукоділля, – ред.) на аркуш чорного паперу (мені було цікаво, і трохи неприємно водночас), а потім запитав:

– Як тобі здається, хто би там міг бути?

Я мовчав. Навіть не хотілося уявляти, хто там, за тією темрявою.

– А раптом там, у темряві, ховається зовсім не той, кого ти уявляєш? – сказав він і домалював до моїх оченят котика, їжачка і сову. Малював дядько Мімі смішно, гірше, ніж малюють діти. Але мені стало так весело!

Я сміявся і казав, хто б там іще міг ховатися: заєць, людина, гном, динозавр.

Дядько Мімі сміявся разом зі мною і сказав:

– Знаєш, іноді все не зовсім таке, як нам видається…»

Створюємо «ловця снів» власноруч

Ловців снів можна зробити з підручних засобів – щільний дріт і нитки (чимало відео є на Youtube). А про користь цієї забавки ось як пише Світлана Ройз у «Ключах сили»:

«…Ми з тобою виготовимо ловця снів. Це древній випробуваний магічний метод справжніх шаманів. Знаєш, хто це такі?

Я про всяк випадок кивнув. «Напевно, це маги», – подумав собі.

– Таких ловців снів чіпляють на вході в кімнату або над ліжком. Ти зробиш ловця для гарних снів, щоб вони були з тобою. А я зроблю ловця для поганих: нехай вони тебе не лякають і залишаться впійманими.

Домашній «Театр тіней»

«– Ну що ж, заприятелюймо з темрявою. Згадуй! Що можна робити тільки в темряві?

– Дивитися кіно в кінотеатрі.

– А ще?

– Гратися з тінями.

– Добре. А ще?

– Бачити зірки!

Точно. З цього і почнемо.

Дядько Мімі ввімкнув ліхтарик і, приставивши до нього друшляк, посвітив на стелю.

На стелі та стінах з’явилися сузір’я. І дядько Мімі розповів мені історію про Велику Ведмедицю, Персея і ще про когось…»

Ілюстратор: Марія Чайка

Вправа з емоціями, що допоможе подолати страх темряви

Ось яку цікаву вправу радить у своїй книзі Світлана Ройз:

• Намалювати на аркуші паперу різні кумедні мордочки – усміхнену, чимось невдоволену, здивовану, насуплену, добряче роззлючену і таку, що боїться.
  • На іншому аркуші попросіть дитину зобразити фігурку людини, схожу на лекало різдвяного пряника.
  • Попросіть зазначити на цій фігурці, де саме зачаївся страх.

«…У кожного із нас страх може жити в певному місці. У когось з’являється холод у животі, у когось очі широко розплющуються від страху, ще в когось руки стають холодними, німіють ноги…»

Цікавий метод «запечатати» страх – подарувати дитині справжній ключик, який стане символом… її дружби з темрявою.

«…Цей ключ – символ твоєї дружби з темрявою. Якщо раптом ще колись відчуєш тривогу – візьми його в руку або пригадай (якщо раптом ключ загубиться, так буває) – двері цієї сили ти вже відчинив, і сила в тобі.

Я міцно стиснув ключ у долоні.

Мій Ключ дружби з темрявою…»