РЕСУРСИ ДЛЯ ПСИХОЛОГІЧНОЇ ПІДТРИМКИ
Реакція дітей на кризову ситуацію може варіюватися залежно від різноманітних факторів, включаючи вік. Навіть діти, які спочатку виглядали не дуже постраждалими, можуть в найближчі тижні пройти через фази неправильної поведінки у більшому ступені, ніж зазвичай, і демонструвати серйозні ознаки стресу. Ось кілька поширених способів реагування дітей на стрес.
Переглянути
«Тихі» ігри є універсальними. Їх можна пропонувати як дітям молодшого шкільного віку, так і підліткам, навіть дорослим. Змінюючи образи, теми для обговорення тощо, ви можете їх адаптувати до конкретної цільової аудиторії. У будь-якому разі важливим є емоційно забарвлене спілкування, що буде сприяти виникненню позитивних емоцій.
У надзвичайній ситуації діти переживають стрес, страх і невизначеність. Батькам варто продовжувати оточувати їх турботою та спробувати переключити їхню увагу.
Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) разом із Міністерством освіти і науки України, Українським інститутом когнітивно-поведінкової терапії та Всеукраїнським громадським центром «Волонтер» запустили проєкт психологічної підтримки «ПОРУЧ».
Проєкт «Поруч» – це групи психологічної підтримки для підлітків і батьків, чиє звичне життя зламала війна. Психологи готові допомагати офлайн і онлайн, щоб досвід громадян України не залишився непереборною травмою на все життя.
Психологи «Поруч» допомагають і підліткам, і батькам, адже саме батьки мають не лише дати ради собі, але й підтримувати своїх дітей. У межах проєкту працюють також групи підтримки для вчителів, які зараз продовжують працювати з дітьми і потребують підтримки.
Онлайн-зустрічі відбуватимуться в ZOOM. У кожній із них буде не більш як 10 учасників і ведучий-психолог. Участь у групах безоплатна. Час зустрічей буде узгоджено з кожним учасником.
Під час зустрічей діти зможуть поділитися переживаннями про події та відчути підтримку інших. Заповнити заявку на участь можна тут.
Дорослі учасники обговорюватимуть, зокрема, як підтримати себе та як керувати емоціями в складні часи. Взяти участь можна за посиланням.
Важливо, що в межах проєкту працюють професійні психологи з навичками допомоги людям, що пережили війну, а також ті, хто прагне професійно підготуватися та стати до надважливої в цей час роботи. Якщо ви психолог і хочете долучитися, переглянути вимоги та заповнити заявку можна тут.
Поради для професіоналів і волонтерів.
Переглянути
Для дошкільнят, учнів молодшого шкільного віку та підлітків. Вправи для подолання стресу в дітей, що можна виконувати на уроці чи самостійно.
Подолати тривогу: вісім вправ для учнів
Для дошкільнят та дітей молодшого шкільного віку. 19 вправ від дитячої психологині Світлани Ройз, що допоможуть зняти стрес та напругу в дітей.
Ігри для зняття стресу у дітей від Світлани Ройз
Для дошкільнят, учнів молодшого шкільного віку та підлітків. Практичні завдання від психологині Світлани Ройз для дітей різного віку. Вони допоможуть дітям впоратися зі стресом, зрозуміти власні емоції та знайти підтримку у собі та близьких.
Твоя сила. Практикум для дітей та підлітків
Для учнів молодшого і середнього шкільного віку. Практики, розроблені в межах СЕЕН (соціально-емоційне та етичне навчання), що допоможуть зберігати стійкість у стресових умовах.
Практики, що рятують від тривог: зберігаємо стійкість під час війни
Для дошкільнят. Прості ігри, які допомагають дитині зняти напругу в дорозі чи укритті під час стресових ситуацій.
Ігри для дітей дошкільного віку, які відволікають
Для підлітків. Правила безпеки, що допоможуть захистити себе та своїх близьких в умовах війни.
Рекомендації та правила безпеки для підлітків
Для дошкільнят, учнів молодшого і середнього шкільного віку. Заняття, що допоможуть дітям зі зниженою активністю, в’ялістю та смутком нормалізувати свій стан.
Ігри та активності для емоційної регуляції дітей
Для дошкільнят, учнів молодшого і середнього шкільного віку. Ігрові та терапевтичні картки для роботи із дітьми від Світлани Ройз Картки підходять для індивідуальної та для групової роботи.
Для учнів молодшого шкільного віку та підлітків. Ілюстрований буклет, що пояснює, що таке булінг, чим він відрізняється від конфлікту та як діяти у випадках булінгу.